Dôležitosť výmeny čelného skla

Ak jazdíte s prasknutým alebo rozbitým čelným sklom, hrozí vám veľa rizík. Poškodené čelné sklo nie je len škaredá škvrna na vašom milovanom aute, pretože podľa odborníkov môže predstavovať aj veľký bezpečnostný problém. Práve tu prichádza vhod výmena čelného skla. 

Odborníci tvrdia, že jazda s poškodeným čelným sklom môže ohroziť váš život, ako aj životy ostatných vodičov na ceste. Poškodené čelné sklo totiž zvyšuje riziko nehody.

Poškodené čelné sklá alebo tie, ktoré neboli správne nalepené a nastavené, by mohli pri náraze vyskočiť. Keďže čelné sklo poskytuje vášmu vozidlu štrukturálnu podporu, znamená to, že nesprávne namontované čelné sklo môže spôsobiť dokonca zrútenie strechy vášho vozidla. 

Čelné sklá sú automobilová časť celkovej štrukturálnej integrity vozidla a chránia cestujúcich pri nehodách, konkrétne pri prevrátení vozidla. A-stĺpiky, teda rám vedúci od bočnej strany čelného skla k zadnej časti vozidla, sú v súčasnosti zo dňa na deň tenšie. 

Preto sa čelné sklá stali v súčasnosti väčším bezpečnostným prvkom, ako boli pred štyrmi desaťročiami. Ak čelné sklo nevymeníte správne, nemôžete očakávať, že bude správne priliehať aj k vášmu vozidlu. 

Prečo sú vlastne čelné sklá dôležité? 

Rozbité alebo prasknuté čelné sklo sa vám môže zdať len ako veľmi malá nepríjemnosť. Ak ho však neopravíte včas, môže to mať za následok veľké bezpečnostné riziko. 

Čelné sklo vášho vozidla nie je len ozdobným alebo estetickým prvkom. To, že vás chráni pred lietajúcimi úlomkami a vetrom, je len to najmenej, čo môže urobiť. Čelné sklo tiež poskytuje vášmu vozidlu štrukturálnu integritu. 

Čelným sklom
Výmena čelného skla môže trvať menej ako hodinu

Jazda s poškodeným čelným sklom môže zvýšiť riziko nehody. Čelné sklá slúžia aj ako nosný trám vášho vozidla, a keď je čelné sklo prasknuté alebo rozbité, môže to spôsobiť, že strecha vášho vozidla bude slabá a krehká.

Ako viete, pri oslabenej streche vozidla je vyššie riziko zrútenia počas nehody. Počas nehody môže čelné sklo tiež znížiť dopad nehody na interiér vášho vozidla, ktorý potom chráni vás a vašich cestujúcich. 

Čelné sklo tiež riadi činnosť airbagov, keď sa vaše vozidlo dostane do kolízie. Ak je čelné sklo poškodené, nedokáže zvládnuť silu nárazu, čo môže viesť k neúspešnému spusteniu airbagu. To môže spôsobiť vážne zranenia alebo v najhoršom prípade aj smrť.

Jazda s prasknutým čelným sklom 

Spoľahlivý odborník na čelné sklo dokáže ľahko opraviť mnoho menších prasklín. V prípade nadmerne veľkých odštiepkov alebo prasklín, ktoré už presahujú šírku alebo dĺžku kreditnej karty, je však dôležité čo najskôr zabezpečiť výmenu čelného skla.

Zlomený čelným sklom
Zlomený čelným sklom musí byť vymenený čo najskôr

Štandardné čelné sklá sa skladajú z dvoch kusov číreho skla, ktoré sú v strede prilepené na vinylovú živicu. Táto vinylová živica zaručuje, že sklo zostane počas nárazu alebo zrážky na svojom mieste, a zabraňuje tomu, aby sa všade rozleteli sklenené črepy, čo môže viesť k vážnym zraneniam alebo smrti.

Odborníci však tvrdia, že keď sa bezpečnostný povlak alebo vinylová živica rozštiepi alebo praskne, čelné sklo už nebude schopné odolať väčšiemu nárazu a nebude schopné ochrániť vás ani vašich cestujúcich. Veľké praskliny môžu mať negatívny vplyv aj na váš zrak a môžu odrážať slnečné lúče, čo sťažuje alebo znemožňuje videnie.

Potreba profesionálnej výmeny čelného skla 

Oprava väčšiny prasklín a trhlín na čelnom skle vás nebude stáť veľa. Ak je však už trieska príliš veľká na opravu alebo ak bola pôvodná prasklina príliš široká alebo hlboká, je dôležité vyhľadať pomoc kvalifikovaného odborníka, ktorý vám môže vymeniť čelné sklo. 

Aj keď proces výmeny čelného skla môže trvať menej ako jednu hodinu, je dôležité, aby ste hľadali a vybrali odborníka, ktorý má odborné znalosti a používa správne nástroje na túto prácu. Odborný technik najprv vymení pogumovaný poveternostný pás, ktorý drží čelné sklo na ráme vozidla pozdĺž hraníc skla. Zvyčajne sa po odstránení poveternostnej lišty a vonkajšieho obloženia pred zdvihnutím skla na miesto nanesie lepiaca vrstva pozdĺž koncov rámu čelného skla. 

Video: Ako profesionálne zmeniť čelné sklo

Mnohé z najnovších modelov vozidiel majú čelné sklá prilepené na mieste. Staré čelné sklo by sa malo z vozidla najprv vyrezať. Potom sa sklo a karoséria pripravia a vyčistia. Náhradné čelné sklo a prípadné lišty sa opäť nainštalujú do vozidla pomocou lepidla uretánového typu. Potom sa nechá v krátkom čase vytvrdnúť a až potom sa môže vozidlo opäť vyviezť na cestu. 

Náklady na výmenu čelného skla 

Priemerné náklady na inštaláciu nového čelného skla sa môžu pohybovať od 170 do 300 USD alebo viac. Väčšina poistných zmlúv pokrýva náklady na výmenu čelného skla, aj keď je najlepšie sa najprv informovať u svojho poskytovateľa. Ak je napríklad vaša spoluúčasť 500 USD, môže sa stať, že budete musieť znášať všetky náklady.

Odborníci tvrdia, že ak si nie ste istí, či potrebujete opravu alebo výmenu čelného skla, je najlepšie nechať si vozidlo čo najskôr skontrolovať odborníkom.

Ak sa hviezdicová odlomenina alebo vrypy neopravia hneď, môžu sa rozšíriť a stať sa trhlinou, ktorá si bude vyžadovať výmenu. Extrémny chlad alebo teplo môžu poškodiť postihnutú oblasť a zväčšiť ju. Usmernenia sa v tomto odvetví zvyčajne líšia, ale väčšinou musí byť škoda veľká ako štvrtina.

Čelné sklo je dôležitou konštrukčnou súčasťou vášho vozidla. Poskytuje oporu pre oblasť stĺpa a strechy. Z tohto dôvodu sa musíte uistiť, že pri výmene čelného skla nebudete šetriť.

Podobné příspěvky: