Keby bolo ľahké a jednoduché zaoberať sa záhradkárčením v nádobách, každý by už mal na svojich vchodových dverách množstvo prosperujúcich rastlín a v záhradách rozkvitnuté vonkajšie kvetináče. Cesta k záhradkárčeniu v kvetináčoch však nie je jednoduchá.
Pravdou je, že starostlivosť o črepníkové rastliny nie je jednoduchá, ale nie je ani osudovo zložitá, najmä ak máte správny základ. Takmer každý si práve teraz môže upraviť nejaké krásne vonkajšie kvetináče, najmä ak je vyzbrojený niekoľkými užitočnými záhradkárskymi radami a nápadmi.

Najlepšie na týchto vonkajších kvetináčoch je, že nemusíte využívať pomoc záhradného dizajnéra len preto, aby ste ich mohli nastaviť a umiestniť alebo udržať ich v raste sezónu po sezóne. Všetko, čo si to vyžaduje, je trochu odhodlania z vašej strany a zapamätanie si nasledujúcich jednoduchých pravidiel, ako sa starať o vaše vonkajšie kvetináče alebo o mnoho nasledujúcich sezón.
Vaše kvetináče nebudú prosperovať, ak nebudú mať odtok
V prípade nádob označených ako vonkajšie/vnútorné nezabudnite pred ich vynesením von vystrčiť drenážny otvor. Pod vonkajšími kvetináčmi umiestnite tácku, aby ste si verandu alebo terasu uchránili pred škvrnami.
Vyberajte ľahké a chladné nádoby
Keď slnko začne všetko na terase piecť, znamená to, že zohrieva aj korene, pôdu a listy vašich rastlín. Ak používate napríklad tmavý kovový kvetináč, hrozí, že sa vaša nádoba upečie spolu s jej obsahom.
Dvojstenné a svetlé kvetináče môžu zvýšiť šancu na boj vašich spoločníkov na terase. Pokiaľ ide o materiály, glazované hlinené a terakotové kvetináče vyzerajú úžasne, ale môžu byť aj veľmi ťažké. Takisto môžu skončiť prasknutím počas extrémne nízkych teplôt, pokiaľ nie sú označené ako mrazuvzdorné. Vyberte si radšej polyetylén, sklolaminát alebo živicu.

Prečítajte si aj nasledujúci článok: Varovné signály, že potrebujete výmenu klimatizácie
Podobne ako staré autá, aj klimatizačné jednotky vykazujú známky poruchy oveľa skôr, ako sa pokazia. Ak budete pozorne sledovať svoju staršiu klimatizáciu a jej výkon, môžete sa pripraviť na kúpu novej jednotky skôr, ako príde čas, keď ju budete skutočne potrebovať.
Pravidelne hnojte
Aj keď ste do zeminy v kvetináči primiešali hnojivo, stále je dôležité, aby ste svoju detskú flóru pravidelne prikrmovali. Na toto nemusíte príliš myslieť. Vystačíte si s univerzálnym hnojivom doplneným návodom pre rastliny pestované vo vonkajších kvetináčoch Obvykle by ste mali hnojiť raz za 6 týždňov na základe pokynov na obale.
Starostlivosť o vašu detskú flóru
Stonky pod kvetmi alebo strihajte všetky odumreté kvety súčasne, aby ste podporili nové kvitnutie. Podporí to bujný opätovný rast a zabezpečí, že rastlina nebude vyzerať neusporiadane. Ak rastlina začne rásť iným smerom, ako ste zamýšľali, zastrihnite ju ľahkou rukou, aby ste jej dodali tvar. Vyhnite sa jednorazovému odstrihnutiu viac ako tretiny rastliny.
Zalievajte ich
Počas slnečného obdobia si naplánujte zalievanie rastlín aspoň dvakrát týždenne. Počas veľmi suchých a horúcich období alebo v klimatických podmienkach, ktoré sú extrémne suché a horúce, by ste mali zalievať každý druhý deň. Sukulenty a podobné druhy s nízkym nárokom na vodu nikdy nebudú spokojné v suchých kvetináčoch. Nezabudnite každý deň skontrolovať vlhkosť pôdy. So zalievaním počkajte, ak je pôda dva centimetre pod povrchom stále vlhká.
Vďaka týmto jednoduchým pravidlám budú vaše vonkajšie kvetináče prekvitať a budú krásne.